Jak przygotować się na wizytę w solarium?

Jak przygotować się na wizytę w solarium?

Chcesz zachwycić znajomych swoją piękną, oliwkową opalenizną jadąc na urlop ?  A może chcesz utrwalić swoją opaleniznę uzyskaną na wakacjach? Czy po prostu czujesz się blado i niezdrowo, a jesteś świadomy zdrowotnych aspektów opalania i pragniesz zrobić coś dla siebie ? Jeżeli jest to Twój pierwszy raz kiedy chcesz skorzystać z solarium i nie do końca wiesz jak zacząć swoją przygodę z opalaniem lub nie do końca jesteś zadowolony z dotychczasowych efektów i chcesz wiedzieć co robisz nie tak.  Dobrze trafiłeś. Jesteśmy po to, by nauczyć Cię wszystkiego, krok po kroku, aby Twoja opalenizna stała się Twoim atutem. 

Wszelkie instrukcje zawarte w tym artykule, są poradami, mającymi na celu uzyskanie jak najlepszych efektów opalania. Kierując się mottem “Opalając się świadomie - OPALAMY SIĘ ZDROWO!”

1. Poinformuj obsługę jeżeli jesteś pierwszy raz na solarium.

Nie ma lepszej metody na dobrze wykonany zabieg opalania, jak zaufanie wykwalifikowanemu personelowi. To właśnie on powinien dobrze dobrać rodzaj lamp, odpowiednią ilość minut do Twojej karnacji, a także wytłumaczyć obsługę wybranego przez Ciebie urządzenia. Niestety, nadal nie w każdym solarium personel posiada odpowiednią wiedzę. Dlatego trzeba być bardzo ostrożnym.  

2. Na początek peeling.

Warto, najlepiej dzień przed zabiegiem, wykonać peeling całego ciała, by usunąć martwy naskórek. Skóra wtedy będzie gładka, świeża i gotowa do przyjęcia odpowiedniej dawki promieniowania UV. Pamiętaj jednak, że peeling przy codziennym stosowaniu może delikatnie zmniejszać efekt twojej opalenizny. Peeling sam w sobie usuwa martwy, ale także najmocniej opalony naskórek. 

3. Przyjdź na zabieg bez makijażu lub zmyj go w solarium.

Niektóre kremy i kosmetyki do makijażu zawierają filtry SPF, które mogą utrudnić uzyskanie opalenizny. Makijaż możesz bez problemu zmyć w każdym profesjonalnym salonie solaryjnym

4. Nie krępuj się! Twoja prywatność jest bezpieczna, a łóżka są dezynfekowane!

To od Ciebie zależy, czy opalasz się w bieliźnie czy bez niej. Pragniemy jednak nadmienić, że po każdym kliencie łóżka powinny być dokładnie dezynfekowane przez personel solarium. Dodatkowo w profesjonalnych salonach jest możliwość skorzystania ze specjalnej folii przepuszczającej promienie UVA i UVB. Przed każdą sesją personel powinien Ci ją zaproponować i osobiście rozłożyć na urządzeniu.  Pamiętaj, że w kabinie masz zapewnioną całkowitą prywatność.

5. Przed i po opalaniu zadbaj o skórę.

Nie od dzisiaj wiadomo, iż nawilżona skóra to zdrowa skóra. Dodatkowo nawilżona skóra lepiej pochłania promienie UVA i UVB. Specjalistyczne kosmetyki pomogą uzyskać lepszy efekt opalenia oraz zachowają Twoją opaleniznę na dłużej.

6. Pamiętaj o odpowiednim dobraniu kosmetyku do opalania.

Profesjonalne kosmetyki, przeznaczone do stosowania w solarium zwiększają efekty opalania aż o 40% . Możesz je kupić bezpośrednio w solarium bądź w specjalistycznych sklepach internetowych. Obsługa solarium powinna pomóc Ci dobrać odpowiedni kosmetyk dla Ciebie. Do wyboru masz bronzery, przyspieszacze i balsamy z kompleksem termicznym oraz kosmetyki po opalaniu. Pamiętaj, aby nie używać kosmetyku z filtrami SPF lub takich, co do których składu nie jesteś pewien/na, gdyż może to utrudnić uzyskanie satysfakcjonującej opalenizny, a nawet podrażnić Twoją skórę.

7. Pamiętaj o zamknięciu urządzenia

Życie to nie film, tym bardziej horror typu “oszukać przeznaczenie” ;)

Wbrew temu co mogłeś zobaczyć w filmach, łóżko solaryjne nie jest w stanie się całkowicie zamknąć - tym bardziej zatrzasnąć. W każdej chwili, bez wysiłku, możesz otworzyć górną pokrywę urządzenia leżącego bądź boczną w urządzeniu stojącym. Jeśli jednak boisz się zamknąć urządzenie do końca, nie ma obawy, możesz zostawić urządzenie uchylone i tak się opalisz. 

Każde urządzenie załącza specjalny sterownik na czas, za który zapłaciłeś . Po zakończeniu opalania urządzenie wyłącza się automatycznie więc nie prawdą jest , że na solarium można się “spalić” - co też zapewne widziałeś w filmach, bądź o czym czytałeś na stronach internetowych. Łóżka solaryjne mają odpowiednie, dodatkowe zabezpieczenia i takie sytuacje w rzeczywistości nigdy nie miały miejsca.

8. Jakie łóżko wybrać?

Istnieją dwa typy urządzeń solaryjnych. Kabiny stojące, gdzie opalamy się stojąc lub łóżka leżące, gdzie opalamy się leżąc. Na salonach solaryjnych możemy spotkać ogromna ilość modeli urządzeń. Łóżka leżące mogą mieć zainstalowane tylko lampy długie bądź lampy długie i halogeny na twarz lub mogą mieć tylko halogeny wysokociśnieniowe . Niektóre urządzenia są wyposażone w klimatyzację, bryzę, przewodnik głosowy. Są to elementy wyposażenia , które zwiększają komfort opalania. 

Jednakże pamiętaj to lampy opalają, a nie urządzenie. Nieprawdą jest , że nowsze urządzenie będzie lepiej “opalało”. To zainstalowane w nim lampy mają ogromny wpływ na efekt Twojej opalenizny

9. Jakie lampy wybrać

Ten temat jest bardziej skomplikowany, ponieważ istnieją różne rodzaje lamp, o różnych współczynnikach, bardziej bądź mniej agresywne ale tu zaczęlibyśmy wchodzić w wiedzę potrzebną  właścicielom salonów solaryjnych. 
My postaramy się to uprościć:) 

Pamiętaj jednak, każda lampa stosowana w solarium jest lampą opalającą i brązującą różni się tylko współczynnikami.

Możemy podzielić lampy na dwa rodzaje:

  • mniej agresywne - jednocześnie bardziej brązujące, na których trudniej się poparzyć. Pozwalające uzyskać głębszą opaleniznę, utrzymującą się dłużej. Tym samym wymagające dłuższego czasu opalania.
  • bardziej agresywne - które ułatwiają pogłębienie już uzyskanej opalenizny.

10. Jaki czas opalania wybrać?

Pamiętajmy jednak, że najważniejsze podczas  wizyty w solarium jest prawidłowe dobranie czasu opalania. Rozpoczynając swoją przygodę z solarium, zacznij od krótkiego seansu na lampach łagodnych, często nazywanych lampami w Europejskiej Normie Opalania, aby sprawdzić jak na promienie UV zareaguje Twoja skóra. Poinformuj obsługę o tym, że jesteś po raz pierwszy i skorzystaj z minimalnego czasu opalania, który zaleci Ci personelNatomiast jeżeli już korzystałeś z  kilku seansów,  chcesz "pogłębić" opaleniznę  i pragniesz przełamać naturalny jej odcień,  możesz zdecydować się na lampy agresywniejsze (o wyższych współczynnikach). 

Decydując się na seans na lampach agresywniejszych,  powinieneś/aś zmniejszyć czas opalania. Tu pragniemy nadmienić. Należy we wszystkim, także w opalaniu zachować rozsądek i umiar. Czasem sami nie jesteśmy w stanie wyznaczyć sobie, kiedy przechodzimy przez granicę umiaru. W tym przypadku polecamy zwrócić się w stronę rodziny i przyjaciół. Często to oni są wstanie zaalarmować nas lub wyznaczyć granicę. Możemy także zwrócić się z takim zapytaniem w stronę personelu. “Czy moja opalenizna mogłaby być ciemniejsza wyglądając nadal naturalnie? Czy nie przesadzam?”. Jeżeli personel jest dobrze przeszkolony, odpowie Ci na to pytanie mając na uwadze Twoje zdrowie i zdroworozsądkowe podejście.

11. Uważaj na NOWE LAMPY!

Warto zapytać obsługę, czy na wybranym przez Ciebie urządzeniu zostały wymienione lampy. Zawsze taka informacja powinna być wywieszona, a personel obowiązkowo powinien Cię o tym poinformować. Lecz jednak lepiej dmuchać na zimno. Przy dłużej nie wymienianych lampach, wymiana ich na nowe i źle dobrany czas opalania może prowadzić do poparzenia. Dlatego tak ważne jest, aby w takiej sytuacji obsługa zaproponowała odpowiednio obniżony czas opalania.

12. Używaj okularów ochronnych

Promieniowanie UV może wpłynąć negatywnie na Twoje oczy. Na każdym profesjonalnym punkcie solaryjnym powinny być ogólnodostępne okulary przeznaczone do stosowania podczas sesji opalania z filtrem UV. 

13. Stosuj odpowiednią przerwę między sesjami

W miarę możliwości staraj się nie robić dłuższych przerw niż 1 tydzień między wizytami. Zapewni to lepszy efekt, a skóra nie zdąży odzwyczaić się od poziomu promieni UVA i UVB. Natomiast jeżeli pragniesz uzyskać szybki efekt, możesz powtarzać wizyty w solarium co drugi dzień, a nawet codziennie

Dodaj komentarz